Ájurvéda je sanskrtské slovo a znamená vědění o životě. Je to systém tradičního indického lékařství praktikovaný i v jiných zemích, včetně České republiky, jako systém alternativní a komplementární medicíny. Nejstarší literatura o ájurvédě pochází již z védského období v Indii. Nejvlivnější díla jsou Sušruta samhitá a Čaraka samhitá, které ovlivňují tradiční lékařství i v tomto období. Ájurvédští praktičtí lékaři používají ájurvédské bylinné preparáty a ájurvédské léčebné metody při lehkých onemocněních a chorobách. V západním světě se ájurvéda stala alternativním léčebným způsobem v zemích, kde její léčebné metody byly patentovány a duševní vlastnická práva legalizována jak západními, tak i indickými institucemi.
Ájurvéda je považována za nejstarší a nejholističtější systém péče o zdraví. Podle ájurvédy je stabilní rovnováha tří základních energetických charakteristik – dóš – základem zdraví.
Složení
čekanka lékařská (Cichorium intybus) 91g, vrcholák pravý – Arjuna (Terminalia arjuna) kůra – výtažek 6g, réva vinná – Draksha (Vitis vinifera) – výtažek 2g, oman hroznatý- Pushkarmool (Inula racemosa) kořen – výtažek 1g.
Použití
1 až 1 čajové lžičky Arjuny na 1 šálek nápoje – nasypte do šálku a zalijte z 2/3 horkou vodou. Zbylou 1/3 dolijte horkým (ale ne vařícím) mlékem a dle chuti doslaďte. Nesypte směs do šálku s mlékem či vodou.
Skladování
Skladujte v chladu a suchu (nejlépe v uzavřené nádobě) mimo dosah dětí.
Země původu
Indie.